realizacje-tasmy-Ogrodzeniowe-Thermoplast-004
Jaką osłonę ogrodzeniową wybrać?
20 września 2023
tasmy-ogrodzeniowe-ogrod
Osłony ogrodzeniowe kluczem do zachowania prywatności
22 grudnia 2023
realizacje-tasmy-Ogrodzeniowe-Thermoplast-004
Jaką osłonę ogrodzeniową wybrać?
20 września 2023
tasmy-ogrodzeniowe-ogrod
Osłony ogrodzeniowe kluczem do zachowania prywatności
22 grudnia 2023

Oklejanie krawędzi meblowych to szybki sposób na ich odnowienie i estetyczne wykończenie. W zakładach stolarskich w tym celu stosuje się profesjonalne okleiniarki, jednak w przydomowym warsztacie trzeba sobie poradzić inaczej. Poznaj proste i skuteczne pomysły na oklejenie krawędzi mebli we własnym domu!

Oklejanie krawędzi mebli przy pomocy opalarki

Aby trwale okleić krawędzie meblowe i mieć pewność, że po czasie nie będą one odchodzić, warto wykorzystać samoprzylepne obrzeża meblowe i opalarkę. Klej pod wpływem ciepła będzie się roztapiać i przy zastyganiu lepiej chwyci klejony materiał.

Na początek należy przygotować brzegi mebli poprzez ich oczyszczenie. Można je wygładzić na przykład przy pomocy papieru ściernego. Następnie przykładamy samoprzylepne obrzeże do krawędzi płyty i podgrzewamy je opalarką z zewnątrz.

Gdy klej zacznie się rozgrzewać i łączyć z podłożem, należy mocno docisnąć taśmę czymś ciężkim, na przykład drewnianym klockiem. Czynności te powtarzamy kawałek po kawałku, aż okleimy wszystkie krawędzie mebli.

Po całkowitym związaniu kleju możemy odciąć nadmiar okleiny wystającej poza obrzeża, a nierówności delikatnie zeszlifować papierem ściernym.

Oklejanie krawędzi mebli przy pomocy żelazka

Jeżeli nie posiadamy opalarki, w zamian możemy użyć gorącego żelazka. To popularny i prosty sposób na fornirowanie krawędzi meblowych. W tej metodzie postępujemy podobnie, jak w przypadku używania opalarki, ale zamiast dociskania samoprzylepnego obrzeża do oklejanej krawędzi, używamy żelazka, którym niejako pracujemy klejone krawędzie.

To dobre rozwiązanie, gdy nie mamy specjalistycznych urządzeń w domu, a chcemy uzyskać estetyczny i trwały efekt. Trzeba uważać na poziom rozgrzania żelazka, by nie przypalić obrzeży. Nie należy go też za bardzo dociskać. Lepiej „pracować” delikatnie i powtórzyć tę czynność kilkakrotnie, aż do uzyskania pożądanego efektu.

Oklejanie krawędzi mebli PCV na klej

Na rynku dostępne są obrzeża mebli wykonane z PCV, ale bez samoprzylepnej warstwy. W takiej sytuacji wystarczy kupić dobrej jakości klej kontaktowy. Ważne, aby klej był czysty i wygodny w aplikowaniu. Przyda się też gumowy młotek i nożyk do tapet.

Na początek docinamy nożykiem taśmę do oklejania obrzeży mebli na pożądaną długość. Następnie nanosimy klej zarówno na taśmę, jak i na powierzchnię krawędzi mebla i czekamy, aż przeschnie. W zależności od producenta kleju czas oczekiwania może być różny, ale zwykle jest to około 15 minut.

Po tym czasie przykładamy obrzeże do oklejanej krawędzi i dokładnie je naciągamy, tak, aby na jego powierzchni nie było żadnych grudek i fałdek. Teraz trzeba gumowym młotkiem uderzać w obrzeże miejsce po miejscu, by wzmocnić wiązanie kleju.

Nadmiar kleju usuwamy nożykiem, a wystające ranty taśmy odcinamy. Trzeba to zrobić delikatnie, by nie uszkodzić laminatu. Na koniec można wyszlifować brzegi drobnym papierem ściernym. Dla lepszego efektu wizualnego można dodatkowo ogrzać opalarką listwy PCV.

Samodzielne oklejanie brzegów mebli wymaga nieco precyzji i uważności, ale może dać naprawdę zadowalające efekty.

Przeczytaj także: Obrzeża meblowe z PVC czy ABS, które wybrać?

Oceń artykuł
[Wszystkich głosów: 0 Średnia: 0]
↓