Czym najlepiej osłonić balkon?

zdjecia blog
Jak odgrodzić się od sąsiada?
23 marca 2021

Osłony na balkon to popularne rozwiązanie, wybierane ze względu na dużą funkcjonalność, ale także możliwość ciekawych aranżacji. Podpowiadamy, jaki materiał na osłony jest najlepszy.

Osłona balkonowa – dlaczego warto? 

Osłony na balkon są chętnie montowane, ponieważ pełnią wiele praktycznych funkcji:

  • zapewniają prywatność – zwiększają komfort przebywania na balkonie 
  • chronią przed warunkami atmosferycznymi – redukują podmuchy wiatru, zapobiegają nawiewaniu śniegu, częściowo osłaniają przed słońcem
  • zabezpieczają rośliny przed zmienną pogodą
  • stanowią dekorację balkonu – zasłaniają brzydką balustradę.

Materiały do osłonięcia balkonu

Decydując się na montaż osłony na balkon, trzeba podjąć decyzję odnośnie materiału, z którego ma być wykonana. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań. Do wyboru są m.in. maty trzcinowe i wiklinowe, osłony powlekane i osłony z PVC oraz taśmy ogrodzeniowe z polipropylenu.

Warto wiedzieć, że osłona balkonowa przede wszystkim musi być trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników atmosferycznych. Dzięki temu posłuży przez wiele lat i nie trzeba będzie jej wymieniać co sezon. Poza tym warto wybrać taką, która będzie idealnie dopasowana do potrzeb i oczekiwań.

Maty trzcinowe i wiklinowe

Maty trzcinowe składają się z suchych łodyg trzciny ułożonych ściśle i połączonych cienkimi drucikami w większą, zwartą całość. Co prawda, są tanim i tworzącym ciekawy klimat rozwiązaniem na balkon, ale niezbyt praktycznym. Maty trzcinowe są delikatne, przez co nietrwałe i nieodporne na warunki atmosferyczne. Szybko tracą swój urok. Poza tym pełno w nich prześwitów i nie osłaniają balkonu dokładnie.

Maty wiklinowe także są lekkie, tanie i wykonane z naturalnego materiału, ale w ciemniejszym odcieniu. Nie dają również pełnej osłony, ponieważ mają prześwity, które dodatkowo przepuszczają wiatr. Cechują się też nietrwałością.

Materiały powlekane i osłony z PVC

Alternatywą dla osłon z naturalnych materiałów są te wykonane z PVC. Tworzywo sztuczne jest bardziej wytrzymałe i szczelniej osłania balkon. Jednak trzeba mieć na uwadze, że PVC to jeden z najtańszych surowców. W efekcie osłony szybko tracą kolor wskutek promieniowania UV oraz pękają pod wpływem niskich temperatur. Z kolei materiały powlekane często ulegają zniszczeniu z powodu silnych wiatrów i śniegu.

osłona balkonu - taśmy ogrodzeniowe thermoplast
Osłony Thermoplast na balkonie

Taśmy ogrodzeniowe z polipropylenu

Taśmy ogrodzeniowe z polipropylenu na tle innych wyróżniają się trwałością i wieloma zastosowaniami (często są montowane na ogrodzeniach). Stanowią też doskonałą alternatywę dla osłon balkonowych na wymiar. Co istotne, polipropylen jest nietoksyczny i niegroźny dla człowieka, a przy tym bardzo wytrzymały i dość elastyczny, dzięki czemu jest najlepszym rozwiązaniem na balkon.

Taśmy ogrodzeniowe, stosowane jako osłonki balkonowe, posiadają wiele zalet:

  • odporność na czynniki pogodowe – osłony nie tracą koloru wskutek promieniowania UV, nie łamią się podczas mrozów i nie odkształcają się pod wpływem wysokich temperatur
  • elastyczność – nie zaginają się i nie pękają w czasie montażu
  • brak konserwacji
  • łatwy montaż bez specjalistycznych narzędzi
  • duża dostępność kolorów, wzorów, szerokości – taśmy balkonowe można łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb
  • szeroki zakres zastosowania.

Decydując się na zakup osłon na poręcz balkonową wykonanych z polipropylenu, warto wybrać renomowanego producenta, jakim jest Thermoplast, ponieważ to gwarantuje pełną funkcjonalność i wysoką jakość taśm ogrodzeniowych.

Funkcje dla balkonu z zamontowaną osłoną

Zamontowanie osłon na balkonie niesie za sobą korzyści w postaci nowego, praktycznego zastosowania tej przestrzeni. Dzięki temu można zaaranżować mini składzik i bezpiecznie przechowywać wiele przedmiotów i sprzętów, np. rowery, dziecięce zabawki. Osłona bowiem skutecznie zabezpiecza balkon i wszystko co się na nim znajduje przed wiatrem, śniegiem czy słońcem.

Osłonięty balkon stanowi także przytulny kącik wypoczynkowy. Zapewnia prywatność i ochronę przed wścibskimi sąsiadami, a przez to gwarantuje komfort spędzania czasu w nowym azylu. Dodatkowym atutem osłon na balkon jest możliwość ich ciekawej aranżacji. Bez problemu można zawiesić dodatkowe oświetlenie lub nawet stworzyć ogród wertykalny, który zamieni nieciekawą przestrzeń w zieloną oazę.

↓