Jak osłonić balkon? Najlepsze rozwiązania.

zdjecia blog
Jak odgrodzić się od sąsiada?
23 marca 2021
zalety taśm ogrodzeniowych
5 zalet wykorzystania taśm ogrodzeniowych
8 września 2021
zdjecia blog
Jak odgrodzić się od sąsiada?
23 marca 2021
zalety taśm ogrodzeniowych
5 zalet wykorzystania taśm ogrodzeniowych
8 września 2021

Osłony na balkon to popularne rozwiązanie, wybierane ze względu na dużą funkcjonalność, ale także możliwość ciekawych aranżacji. Podpowiadamy, jaki materiał na osłony jest najlepszy.

Osłona balkonowa – dlaczego warto? 

Osłony na balkon są chętnie montowane, ponieważ pełnią wiele praktycznych funkcji:

  • zapewniają prywatność – zwiększają komfort przebywania na balkonie 
  • chronią przed warunkami atmosferycznymi – redukują podmuchy wiatru, zapobiegają nawiewaniu śniegu, częściowo osłaniają przed słońcem
  • zabezpieczają rośliny przed zmienną pogodą
  • stanowią dekorację balkonu – zasłaniają brzydką balustradę.

Czym osłonić balkon?

Decydując się na montaż osłony na balkon, trzeba podjąć decyzję odnośnie materiału, z którego ma być wykonana. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań. Do wyboru są m.in. maty trzcinowe i wiklinowe, osłony powlekane i osłony z PVC oraz taśmy ogrodzeniowe z polipropylenu.

Warto wiedzieć, że osłona balkonowa przede wszystkim musi być trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników atmosferycznych. Dzięki temu posłuży przez wiele lat i nie trzeba będzie jej wymieniać co sezon. Poza tym warto wybrać taką, która będzie idealnie dopasowana do potrzeb i oczekiwań.

Maty trzcinowe i wiklinowe

Maty trzcinowe składają się z suchych łodyg trzciny ułożonych ściśle i połączonych cienkimi drucikami w większą, zwartą całość. Co prawda, są tanim i tworzącym ciekawy klimat rozwiązaniem na balkon, ale niezbyt praktycznym. Maty trzcinowe są delikatne, przez co nietrwałe i nieodporne na warunki atmosferyczne. Szybko tracą swój urok. Poza tym pełno w nich prześwitów i nie osłaniają balkonu dokładnie.

Maty wiklinowe także są lekkie, tanie i wykonane z naturalnego materiału, ale w ciemniejszym odcieniu. Nie dają również pełnej osłony, ponieważ mają prześwity, które dodatkowo przepuszczają wiatr. Cechują się też nietrwałością.

Materiały powlekane i osłony z PVC

Alternatywą dla osłon z naturalnych materiałów są te wykonane z PVC. Tworzywo sztuczne jest bardziej wytrzymałe i szczelniej osłania balkon. Jednak trzeba mieć na uwadze, że PVC to jeden z najtańszych surowców. W efekcie osłony szybko tracą kolor wskutek promieniowania UV oraz pękają pod wpływem niskich temperatur. Z kolei materiały powlekane często ulegają zniszczeniu z powodu silnych wiatrów i śniegu.

osłona balkonu - taśmy ogrodzeniowe thermoplast
Osłony Thermoplast na balkonie

Taśmy ogrodzeniowe z polipropylenu

Taśmy ogrodzeniowe z polipropylenu na tle innych wyróżniają się trwałością i wieloma zastosowaniami (często są montowane na ogrodzeniach). Stanowią też doskonałą alternatywę dla osłon balkonowych na wymiar. Co istotne, polipropylen jest nietoksyczny i niegroźny dla człowieka, a przy tym bardzo wytrzymały i dość elastyczny, dzięki czemu jest najlepszym rozwiązaniem na balkon.

Taśmy ogrodzeniowe, stosowane jako osłonki balkonowe, posiadają wiele zalet:

  • odporność na czynniki pogodowe – osłony nie tracą koloru wskutek promieniowania UV, nie łamią się podczas mrozów i nie odkształcają się pod wpływem wysokich temperatur
  • elastyczność – nie zaginają się i nie pękają w czasie montażu
  • brak konserwacji
  • łatwy montaż bez specjalistycznych narzędzi
  • duża dostępność kolorów, wzorów, szerokości – taśmy balkonowe można łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb
  • szeroki zakres zastosowania.

Decydując się na zakup osłon na poręcz balkonową wykonanych z polipropylenu, warto wybrać renomowanego producenta, jakim jest Thermoplast, ponieważ to gwarantuje pełną funkcjonalność i wysoką jakość taśm ogrodzeniowych.

Czytaj również: Jak odgrodzić się od sąsiada?

Funkcje dla balkonu z zamontowaną osłoną

Zamontowanie osłon na balkonie niesie za sobą korzyści w postaci nowego, praktycznego zastosowania tej przestrzeni. Dzięki temu można zaaranżować mini składzik i bezpiecznie przechowywać wiele przedmiotów i sprzętów, np. rowery, dziecięce zabawki. Osłona bowiem skutecznie zabezpiecza balkon i wszystko co się na nim znajduje przed wiatrem, śniegiem czy słońcem.

Osłonięty balkon stanowi także przytulny kącik wypoczynkowy. Zapewnia prywatność i ochronę przed wścibskimi sąsiadami, a przez to gwarantuje komfort spędzania czasu w nowym azylu. Dodatkowym atutem osłon na balkon jest możliwość ich ciekawej aranżacji. Bez problemu można zawiesić dodatkowe oświetlenie lub nawet stworzyć ogród wertykalny, który zamieni nieciekawą przestrzeń w zieloną oazę.

Oceń artykuł
[Wszystkich głosów: 8 Średnia: 4.1]
↓