listwy_przyblatowe001
Czym zamaskować szczelinę między blatem a ścianą?
18 stycznia 2024
ogrodzenie
Taśmy ogrodzeniowe – osłona na lata!
28 czerwca 2024
listwy_przyblatowe001
Czym zamaskować szczelinę między blatem a ścianą?
18 stycznia 2024
ogrodzenie
Taśmy ogrodzeniowe – osłona na lata!
28 czerwca 2024

Jak wybrać odpowiedni cokół meblowy do kuchni?

Cokół kuchenny to ważny element do wykończenia frontów szafek kuchennych. Nadają kuchni nowoczesnego wyglądu i ułatwiają zachowanie czystości i porządku pod szafkami kuchennymi. Wybór listew przypodłogowych do kuchni powinien uwzględniać trwałość materiału oraz dopasowanie kolorystyczne i wymiarowe do kuchennych mebli.

Rodzaje cokołów meblowych

Cokoły meblowe do kuchni są zaprojektowane w taki sposób, by zakrywały nóżki mebli i szczeliny między dolnymi częściami szafek. Dostępne są cokoły meblowe z listwami.  Te wykonane z tworzywa sztucznego są odporne na zmienne temperatury, wilgoć czy uderzenia mechaniczne.

Listwy te montuje się w miejscu styku cokołu z podłogą. Dzięki temu tworzą szczelną barierę między szafkami kuchennymi, a podłogą przez którą nie dostaną się zanieczyszczenia, kurz czy płyny.

Listwa stanowi też dodatkowe zabezpieczenie samego cokołu przypodłogowego przed nasiąkaniem wody i w efekcie jego uszkodzeniem. Cokoły meblowe podszafkowe różnią się od siebie materiałem, z jakiego są wykonane, kolorem oraz stylem.

Najpopularniejsze są cokoły z PCV, gdyż odznaczają się trwałością i szeroką gamą kolorystyczną. Są też cokoły aluminiowe, czyli poliuretanowe do najbardziej nowoczesnych aranżacji kuchni.

Kolor i materiał

Wybierając cokół meblowy podszafkowy, należy dopasować go do kolorystyki i materiału wykonania zestawu mebli kuchennych. Aby całość prezentowała się estetycznie, cokół powinien być wykonany z takiego samego materiału, co zabudowa kuchenna lub z innego, trwałego tworzywa sztucznego. 

Cokół w kolorze frontu będzie wyglądać spójnie, stanowiąc jedność z frontami meblowymi. Doskonale sprawdzi się w przypadku minimalistycznych aranżacji kuchennych, na przykład meblami wykonanymi w całości z płyty laminowanej na biały połysk lub mat, bez żadnych elementów ozdobnych czy widocznych uchwytów.

Jasny cokół dobrany do ciemnych mebli kuchennych nada całości lekkiego wyglądu i optycznie powiększy przestrzeń kuchenną. Z kolei cokół z płyty drewnopodobnej świetnie skomponuje się z drewnianym blatem czy uchwytami.

Wymiary i dopasowanie

Przy dopasowaniu cokołów przypodłogowych do stojących szafek kuchennych należy wziąć pod uwagę wymiary szczeliny między podłogą, a dolną krawędzią mebla oraz wymiary przestrzeni między jednym i drugim bokiem, by dopasować do niego cokół boczny.

Wymiary standardowych szafek kuchennych zwykle są jednakowe, dlatego dopasowanie cokołów pod kątem długości nie stanowi większego problemu. Ale wysokość dolnej części mebli może być różna, dlatego ważna jest precyzja w pomiarach, by idealnie dopasować cokół do szafek kuchennych.

Oceń artykuł
[Wszystkich głosów: 0 Średnia: 0]
↓