oslona na balkon thermoplast
Osłona na balkon. Najlepsze rozwiązanie na zabezpieczenie balkonu na jesień i zimę.
20 października 2021
oslona na balkon pp thermoplast
Sprawdzone sposoby na osłonę balkonu
28 listopada 2022
oslona na balkon thermoplast
Osłona na balkon. Najlepsze rozwiązanie na zabezpieczenie balkonu na jesień i zimę.
20 października 2021
oslona na balkon pp thermoplast
Sprawdzone sposoby na osłonę balkonu
28 listopada 2022

Znalezienie idealnych mebli kuchennych to spore wyzwanie. Wybór szafek powinien być przemyślany i dostosowany zarówno do naszego sposobu korzystania z kuchni, jak i preferencji domowników. Nie bez znaczenia jest też estetyka oraz związany z nią sposób wykończenia mebli. To on w dużej mierze decyduje o komforcie użytkowania wyposażenia. Duże znaczenie mają tu akcesoria meblowe, które, chociaż niepozorne, są bardzo istotne dla naszej wygody.

Rolą akcesoriów meblowych jest przede wszystkim poprawa estetyki mebli kuchennych. Są one również istotne dla wygody użytkowania. Doskonałym przykładem takiego dodatku jest prosta listwa przyblatowa, która zapobiega wpadaniu cząstek jedzenia w szczelinę pomiędzy szafką a ścianą.

Akcesoria kuchenne produkowane są w różnych stylach i kolorach. Dlatego bez problemu można dopasować ich formę czy odcień do naszych szafek.

Co więcej, przy pomocy niedrogich, a przy tym użytecznych akcesoriów można szybko i tanio odmienić charakter wnętrza, bez konieczności przeprowadzania kłopotliwego remontu kuchni!

Obrzeża meblowe

Obrzeża meblowe zaliczają się do grupy akcesoriów, których głównym zadaniem jest poprawa estetyki szafek poprzez wykończenie ich krawędzi. Są to listwy różnej szerokości, najczęściej wykonane z PCV, które mocuje się na powierzchniach pozbawionych laminatu czy okleiny. Zazwyczaj są to boczne krawędzie płyt cięte w celu zwymiarowania, montowane jako boki czy blaty szafek.

Obrzeża meblowe chronią też surową powierzchnię płyty przed wnikaniem w nią brudu i wilgoci. Zwłaszcza ta druga ma szkodliwy wpływ na materiał, ponieważ powoduje jego pęcznienie i utratę kształtu. Szafki kuchenne są szczególnie narażone na wilgoć. Osiada na nich para z garnków i czajników, a dodatkowo często czyścimy je na mokro.

Obrzeża meblowe kolorystycznie najczęściej dopasowuje się do mebla. Zwykle są one samoprzylepne, co znacznie ułatwia montaż i ewentualną wymianę w przyszłości.

Listwy przyblatowe

W przeciwieństwie do obrzeży meblowych, listwy przyblatowe mają większe znaczenie praktyczne niż estetyczne. Nie oznacza to jednak, że nie mają walorów dekoracyjnych. Umieszczone na styku szafki kuchennej i ściany tworzą estetyczne wykończenie. Dodatkowe możliwości aranżacyjne stwarza dobieranie listew o kontrastowym kolorze lub fakturze.

W dużych kuchniach listwy oddzielają ścianę, zmniejszając optycznie jej płaszczyznę. Natomiast w małych pomieszczeniach można stworzyć odwrotny efekt, dobierając kolor listwy, blatu i okładziny ściennej w tej samej tonacji, żeby optycznie powiększyć pomieszczenie.

Pod względem funkcjonalnym, listy przyblatowe zapobiegają spadaniu drobinek jedzenia oraz spływaniu płynów za szafkę. Dzięki temu ograniczają ryzyko pojawienia się pleśni i innych drobnoustrojów za szafkami.

Listwy przyblatowe mogą mieć profile o różnej formie. W ofercie znajdują się też modele jednobarwne lub urozmaicone drobnym wzorem. Są także dostępne w szerokiej gamie odcieni.

Cokoły meblowe

Trudno wyobrazić sobie estetyczną i funkcjonalną kuchnię bez cokołów meblowych. Te prostokątne elementy z tworzywa maskują doły szafek, zakrywając przestrzeń pomiędzy nóżkami. Dzięki cokołom meblowym:

  • upadające na podłogę przedmioty nie wtaczają się pod szafki;
  • pod meblami nie gromadzi się brud i kurz;
  • zamiatanie czy zmywanie podłogi jest łatwiejsze;
  • meble tworzą integralną część kuchni i spójną kompozycję.

Cokoły meblowe pozwalają też na szybką zmianę aranżacji wnętrza. Ponieważ są łatwe do zamontowania i zdemontowania, wystarczy wymienić je na takie w innym kolorze, uzupełnić kuchnię o podobne dodatki czy panel szklany na ścianie. W ten sposób pomieszczenie zyska nowy wygląd.

Rolety meblowe

Rolety meblowe to doskonały sposób na zamaskowanie nieestetycznych części kuchni oraz ciekawa alternatywa dla drzwi szafek. Jeśli w kuchni znajduje się wąska wnęka, można ją przeznaczyć na kosz na śmieci czy mały schowek, zasłaniając front roletą. Dzięki temu miejsce jest efektywnie zagospodarowane i jednocześnie nie zaburza wystroju pomieszczenia. Rolety meblowe mają wiele zalet:

  • ich otwieranie i zamykanie odbywa się w taki sposób, że nie wymagają dodatkowego miejsca, jak na przykład drzwiczki;
  • można je otwierać zarówno w płaszczyźnie poziomej, jak i pionowej, co pozwala dostosować układ rolety do kształtu i proporcji szafki;
  • mogą być wyposażane w uchwyty;
  • są elastyczne, więc zdają też egzamin przy zasłanianiu frontów o profilowanym kształcie;
  • zapewniają wentylację wnętrza szafki;
  • są łatwe do utrzymania w czystości.

Rolety meblowe są łatwe i szybkie w montażu. Dodatkowo producent wyposażył je w akcesoria montażowe, co pozwala zamówić gotowy zestaw. Atutem jest też duży wybór kolorów rolet z PCV oraz aluminiowych.

Profile aluminiowe do frontów meblowych

Trudno wyobrazić sobie szafki kuchenne bez dopasowanych klamek i uchwytów. Do tego celu służą specjalne profile aluminiowe do frontów meblowych. Specjalnie zaprojektowane i ergonomicznie uformowane elementy można mocować na krawędziach drzwiczek i szuflad. Za ich pomocą wysunięcie szuflady czy otwarcie drzwiczek będzie bezproblemowe, nawet wtedy, gdy nasze ręce będą brudne lub mokre.

Profile aluminiowe do frontów meblowych mają też znaczenie dla wzornictwa szafek kuchennych. Odpowiednio dobrane, podkreślą każdy styl wnętrza – nowoczesny, klasyczny lub retro. Wszystkie wymienione akcesoria meblowe produkuje firma Thermoplast.

Oceń artykuł
[Wszystkich głosów: 3 Średnia: 5]
↓